Αθλητικά

Στην Τότεναμ το ντέρμπι του Λονδίνου

Η Τότεναμ νίκησε την Τσέλσι με 2-0 με ισάριθμα γκολ στο β΄ ημίχρονο και διατηρήθηκε στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα (είναι 4η τώρα), ενώ ταυτόχρονα έδωσε συνέχεια στην άθλια πορεία των «Μπλε» υπό τον προπονητή Γκράχαμ Πότερ.Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Όλιβερ Σκιπ άνοιξε το σκορ με δυνατό μακρινό σουτ στο οποίο ο Κέπα Αρριθαμπαλάγα δεν μπορούσε να επέμβει, ενώ τους τρεις βαθμούς διασφάλισε ο Χάρι Κέιν μετά από κόρνερ του Έρικ Ντάιερ στο 82ο λεπτό.Η Τσέλσι, η οποία απέτυχε να σκοράρει για τέταρτη φορά σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος παρά το γεγονός ότι ξόδεψε περίπου 300 εκατομμύρια λίρες (358 εκατομμύρια δολάρια) σε παίκτες μόνο τον Ιανουάριο, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες για να επιστρέψει στο παιχνίδι.Η νίκη -η πρώτη για τους γηπεδούχους σε εννέα παιχνίδια πρωταθλήματος εναντίον της Τσέλσι- διατήρησε την Τότεναμ στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, τέσσερις βαθμούς μπροστά από την πέμπτη Νιούκαστλ, που όμως έχει δύο αγώνες λιγότερους.Η Τσέλσι, από την πλευρά της, βρίσκεται στη 10η θέση, 14 βαθμούς πίσω από τους «Σπερς». Η ομάδα του Πότερ έχει πλέον νικήσει μόνο σε δύο από τα 15 τελευταία παιχνίδια της, σε όλες τις διοργανώσεις.