Αθλητικά

Η εποχή Τεν Χαγκ ξεκίνησε με τίτλο για τη Μάντσεστερ Γ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν είχε διάκριση εδώ και έξι χρόνια, μιας και τελευταίος τίτλος της ήταν η κατάκτηση του Europa League το 2017.Απόψε όμως η ανομβρία έλαβε τέλος και οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ήδη πανηγυρίζουν το πρώτο τρόπαιο μετά από έξι χρόνια, την κατάκτηση του Λιγκ Καπ με τη νίκη επί της Νιούκαστλ (2-0) στον τελικό του Γουέμπλεϊ.Ταυτόχρονα, αυτή είναι η επίσημη σηματοδότηση της εποχής Έρικ τεν Χαγκ, η οποία συμπίπτει με την επάνοδο της ομάδας του Μάντσεστερ στα τρόπαια, αλλά και κάτι άλλο εξίσου σημαντικό.Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετρά λοιπόν 67 τίτλους στην Ιστορία της (σε όλες τις διοργανώσεις), όσους και η Λίβερπουλ που μέχρι σήμερα ήταν η κορυφαία αγγλική ομάδα σε αυτή την κατηγορία.Η Γιουνάιτεντ πήρε προβάδισμα στο 33ο λεπτό με κεφαλιά του Κασεμίρο, που νίκησε εναέρια όλη την άμυνα της Νιούκαστλ και ο τελικός ουσιαστικά ολοκληρώθηκε έξι λεπτά αργότερα.Στο 39΄ ο Ράσφορντ ξεκίνησε την προσπάθεια από τη μεσαία γραμμή και βρήκε τον Βέγκχορστ, ο οποίος του την επέστρεψε ως ασίστ και ο Άγγλος διεθνής επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό σκορ.